אודותינו>
היחידה לשלום הילד

היחידה לשלום הילד הינה יחידה ייחודית אשר פועלת מאז 1989.  בשנה זו הוקמה היחידה לשלום הילד על ידי מכון חנה חושי במרכז רפואי בני ציון בשיתוף עם עיריית חיפה.
משנת 1997 הוגדרה היחידה לשלום הילד כמרכז חירום אקסטרני הנותן שירותי טיפול ואבחון לילדים בגיל הרך הנתונים בסיכון רגשי גבוה והוריהם.
בשנת 2004 הועברה היחידה לשלום הילד לניהול עמותת בית שבתי לוי המכילה בתוכה רצף שירותים לילדים בסיכון בגיל הרך (0-6) ובהוריהם. השירות ניתן לכל המחלקות לשירותים חברתיים במחוז הצפון.
הילדים המטופלים ביחידה והוריהם מופנים על ידי פקיד סעד לחוק הנוער אשר על פי התרשמותו המקצועית הם נמצאים בסיכון גבוה. הסיבות להפניית משפחות ליחידה מגוונות. ליחידה לשלום הילד מופנים ילדים אשר לגביהם יש חשד כי הם חווים בביתם או מחוצה לו התעללות פיזית או נפשית, הזנחה קשה, פגיעה מינית, תהליכי גירושים מורכבים בהם יש סיכון למצבם של הילדים ובעיות התמכרות של ההורים.

ההיכרות עם המשפחה מתחילה במפגש משותף המתקיים ביחידה לשלום הילד עם ההורים, פקידת סעד לחוק הנוער ועובדת המשפחה, בהמשך מתקיים תהליך הערכה מעמיק של המשפחה אשר כולל היכרות עם ההורים ותצפיות על הקשר הורה – ילד. בחלק מהמקרים, כאשר יש אי ודאות מדאיגה לגבי המצב הרגשי והמציאות לה הילד נחשף, או כאשר יש צורך במתן חוות דעת גם לבית משפט,  נערך גם אבחון פסיכודיאגנוסטי מלא לילד או להורים. בסיום תהליך הערכה מתקיים מפגש נוסף עם ההורים, עם פקידת הסעד לחוק הנוער ועו"ס המשפחה על מנת למסור את ממצאי ההערכה ולהחליט על תוכנית טיפול. הטיפול מוצע תוך התמקדות בצרכי הילד ועבודה טיפולית על הקשר הורה – ילד והתא המשפחתי. בחלק מהמקרים מרחפת שאלת הצורך בהוצאה למסגרת חוץ ביתית.  הטיפול בילד ובהוריו הינו חלק מהמאמץ להימנע ככל שניתן מקריעת הרקמה המשפחתית ומהוצאת הילד מביתו, בתנאי שניתן להבטיח כי הוא מוגן.

לאור הגיל הצעיר של הילדים והחשיבות העליונה של הקשר שלהם עם הוריהם הטיפול המוצע הינו בדרך כלל טיפול דיאדי המתייחס בעיקר לקשר בין הילד לכל אחד מהוריו אך גם לעולמם הפנימי של הילד ושל ההורים. בחלק מהמקרים, בעיקר כאשר קיימת אינדיקציה לאי התאמתם של ההורים לטיפול דיאדי אנו מטפלים באופן אינדיבידואלי בילד. לא מעטים הם המקרים בהם נראה כי ללא התייחסות אינטנסיבית לצרכיהם של ההורים הם יתקשו ביותר במתן התייחסות מותאמת לילדם. במקרים אלה אנו מציעים טיפול אינדיבידואלי להורה, בנוסף לטיפול הדיאדי.  

התהליך הטיפולי ביחידה לשלום הילד מתייחס בעיקר לעולמם הפנימי של הילד והוריו, וכן לקשר ביניהם. בטיפול בילדים בסיכון גבוה אסור להזניח את ההתייחסות למציאות החיצונית העלולה להיות מזניחה ופוגעת. הקשר ההדוק בין היחידה לשלום הילד לבין עובדי הרווחה מבטא תפיסה מקצועית זו. וכך מרגע הפניית הילד ומשפחתו ליחידה לשלום הילד אנו פועלים בשיתוף עם שירותי הרווחה.  במידת הצורך משתתף עובד היחידה המטפל במשפחה  גם בוועדות החלטה וועדות מקצועיות ומשתתף בחשיבה  סביב המורכבות המשפחתית, ובהכרעה סביב שאלות חשובות כגון הוצאת ילדים מהבית. יש מקרים בהם אנו מוזמנים למתן עדויות בבית המשפט סביב שאלות של הוצאת ילדים מהבית.

צוות היחידה מקצועי ומגוון וכולל עובדים סוציאליים בעלי התמחות וניסיון רב בטיפול בילדים בגיל הרך ובהוריהם, פסיכולוגיים קליניים, פסיכולוגית קלינית מהמגזר הערבי ומרפאה באומנות. הצוות עובד מתוך ראייה מקצועית דינמית. ביחידה לשלום הילד מטופלות משפחות מכל מחוז הצפון. על מנת להתמודד עם המספר הרב של ההפניות אנו נעזרים בסטודנטים לתואר ראשון בעבודה סוציאלית, בסטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה, הן מהמגמה הקלינית, הן מהמגמה הקלינית-חינוכית והן מהמגמה הקלינית-חינוכית למגזר הערבי, ובסטודנטים מלימודי טיפול באמנויות.  

במטרה להפוך את השירות לנגיש יותר לאוכלוסיה המתקשה להגיע לחיפה, הן בשל קשיים אובייקטיביים והן בשל מוטיבציה נמוכה, נפתחה לאחרונה שלוחה באור עקיבא אשר נותנת מענה לילדים ומשפחות מאזור זה המתקשים להגיע לטיפול בחיפה.

 

                                                 

 

בניית אתריםבניית אתרים 
בית שבתי לוי רח' מונטיפיורי 15,חיפה 33725 , טלפון 8374259- 04