אודותינו>
מרכז חירום

מרכז החרום לילדים עד גיל  שבע הוקם  בדצמבר  1995. עד שנת  2005,  טופלו במרכז החרום גם תינוקות ופעוטות עד גיל שנתיים. בשש השנים האחרונות, ממוצע הגילאים הוא משנתיים עד  שבע.
עד כה טופלו במרכז החרום מאות ילדים, רובם ממחוז הצפון. מספר קטן של ילדים הגיעו ממחוזות אחרים.

אוכלוסיית הילדים

ילדים צעירים, משנתיים עד שבע, אשר סובלים לרוב מהזנחה קשה, מצב בריאותי וגופני קשה, בעיות רגשיות והתנהגותיות חמורות הבאות לידי ביטוי בהתקפי זעם, אלימות כלפי עצמם, ילדים אחרים והצוות, דיכאון והימנעות מקשר עם מבוגרים.

בשנים האחרונות פרופיל הילדים הנקלטים מורכב ביותר. ילדים שנפגעו מינית בתוך משפחתם ופוגעים מינית באחרים, ילדים המטופלים בתרופות פסיכיאטריות, ילדים עם ליקויים אורגניים מורכבים בשילוב עם חסך רגשי ראשוני ועמוק.

המשפחות

אחוז גבוה של המשפחות  הן של עולים שחלקן אינן מוכרות לשירות הרווחה. חלקן משפחות צעירות שזה המשבר המשפחתי הראשון שלהם, לעיתים סמוך לעלייתם לארץ. משפחות אחרות מוכרות כסובלות מבעיות תיפקוד קשות ונרחבות ובעלות נתוני שיקום נמוכים. רוב המשפחות הן חד הוריות.
נוכחותם של הורי הילדים במרכז החרום היא תכופה ואינטנסיבית, בעיקר עקב גילם הצעיר  של הילדים ותגובותיהם הקשות לפרידה מההורים.
במשפחות ברות השיקום טיפול ישיר ואינטנסיבי בהורים מגדיל את הסיכוי לשיקום ואיחוד המשפחה מחדש.
הילדים קשורים אל הוריהם גם כאשר אלה פוגעים וחסרי סיכויי שיקום ולכן גם כאשר מסתמנת תמונה משפחתית כזאת, ממשיכים ההורים להיות חלק מחיי הילדים על מנת למנוע ניתוק ולנסות לבנות חוויות קשר חיוביות, לעזור למשפחה להסתגל לרעיון של המשך חיי הילדים מחוץ לבית, ולגייס אותם כדי להעביר לילדים מסרים תומכים.
במרכז החרום פועלת מסגרת חינוכית רב גילאים המנוהלת ע"י גננת מוסמכת לחינוך מיוחד. מעבר להיותה מסגרת חשובה לאבחון מצבם של הילדים, נבנית עבור כל ילד תוכנית לימוד אישית בהתאם לגילו, מצבו ההתפתחותי ויכולותיו.

הצוות

צוות המרכז מורכב מקבוצת מטפלים, רובם סטודנטים המטפלים בילדים באופן ישיר, ויוצרים עימם קשרים עמוקים ומשמעותיים.
הצוות הפסיכוסציאלי מורכב מעובדים סוציאליים ותיקים ומנוסים בתחום הטיפול בגיל הרך ופסיכולוגית קלינית.
סטודנטים מאוניברסיטת חיפה (בעיקר מתוכנית ההסבה לקראת תואר שני בע"ס) מקבלים את הכשרתם המעשית במסגרת המרכז.
הצוות על כל רבדיו, מתמודד עם טיפול  בילדים ומשפחות מורכבים ביותר.
לאור זאת, מערך ההדרכה כולל הדרכה אישית וקבוצתית קבועה ואינטנסיבית על מנת לאפשר לצוות להתמודד עם הכאב והעצב במפגש עם הילדים, למנוע שחיקה ולהעניק לילדים את הטיפול הטוב ביותר ככל האפשר. 
                                                                                     

משך השהות והעבודה עם הקהילה

הוצאתם של ילדים בגיל הרך מביתם וניתוקם הממושך מהוריהם נחשבים לגורמי טראומה רבי עוצמה. טראומה זו עלולה לגרום לקשיים חמורים בדפוסי ההתקשרות, בהתפתחות יחסי אוביקט ובהתפתחות האישיות כולה. לכן, לאינטנסיביות האבחון, הטיפול וקיצור תהליך קבלת ההחלטות יש חשיבות ראשונה במעלה.

לאור חשיבה זאת,משקיע מרכז החרום עבודה רבה ביותר בקשר עם גורמי הטיפול בקהילה, המכוונת לגיוס כל הכוחות הקיימים לבדיקת אפשריות ההמשך, ליצירתן ו"לתפירה של חליפה טיפולית" אישית ומיוחדת לכל ילד. למרות זאת, שהות הילדים לעיתים מתמשכת לתקופה ארוכה יחסית (חצי שנה ומעלה) בעיקר עקב העיכוב בתהליך ההשמה.

מעקב

בשנים האחרונות ביצע מרכז החרום מעקב אחרי "בוגריו" אשר חזרו למשפחתם. מהנתונים שנאספו, עלה בצורה מובהקת כי ברוב המקרים בהם חזרו הילדים הביתה הם נשארו בבית במסגרת הקהילה ותוכניות הטיפול אשר נקבעו בוועדות להערכה ולתכנון טיפול לקראת יציאת הילדים ממרכז החרום אכן בוצעו.
לצערנו, בדיקת המעקב לא המשיכה עקב חוסר זמן וכוח אדם.

בניית אתריםבניית אתרים 
בית שבתי לוי רח' מונטיפיורי 15,חיפה 33725 , טלפון 8374259- 04